ביץ', פליז

כשלמדתי פרחי באך צחקנו בשיעור על תמצית BEECH (אשור) שהיא מתאימה לטיפוס ביץ'. זה קצת נכון אבל משטח את התמצית ובעיקר את האדם, גם אם הוא טיפוס BEECH  קלאסי.

כי מה זה אומר להיות טיפוס BEECH?
זה אומר שיש לך יכולת לראות פרטים קטנים, שחשובה לך האסתטיקה וההרמוניה, שיש לך יכולת ניתוח מעולה ושיש לך את היכולת לשלב בצורה נכונה בין כל החלקים והחלקיקים במערכת. טיפוס BEECH יבוא לידי ביטוי בצורה הכי טובה שאפשר בכל מקום שנדרשים בו דיוק ואיכות.

כשהתכונות של ה- BEECH מאוזנות והחיים נעשים בלב פתוח, זה ישתקף גם ביחסי הבינאישיים וביחסי האנוש שלנו. מתוך הבהירות שבאה עם התכונות האלה, טיפוס BEECH יודע לא רק להתנסח בצורה בהירה וברורה ולהעביר בצורה מדויקת את מה שהוא מרגיש, אלא גם לעזור לאחרים להבין את עצמם ולבטא את מה שהם מרגישים.

אז למה אמרנו ש- BEECH הוא ביץ'?
כי כשילד או ילדה שיש להם את התכונות האלה גדלים בתוך סביבה ביקורתית, ומפנימים מסר שהם לא מספיק טובים, שההישגים שלהם לא מספיק טובים ואף פעם לא יהיו מספיק טובים, הם נהיים סגורים ומרירים, עסוקים בהשוואה עם אחרים, תחרותיים וביקורתיים.

מתוך הראיה הברורה שלהם, פנימה והחוצה, הם רואים עד כמה הם לא מספיק טובים ומתחילים לבקר את עצמם ואת הסביבה שלהם. המרירות תתבטא בעוקצנות – חוש הומור ציני וסרקסטי, מחמעליבות (מחמאות שמתחבא בהן עלבון) ומילים טובות שיש להן רעל בקצה. אדם כזה יהיה תובעני וקשה עם הסביבה, ובלי שאנחנו רואים את זה הוא תובעני וקשה גם עם עצמו, וחי בשאיפה מתמדת לשלמות שהוא לעולם לא יהיה מסוגל להשיג.

לאדם כזה יהיה קשה עם אחרים, כיוון שהם לעולם לא יעמדו בציפיות שלו. הוא עשוי להיות קשה עם אחרים, תובעני ואפילו אכזרי במסגרת אמירת ה"אמת" כפי שהוא רואה אותה וחשבונאות שלעולם איננה שוכחת טעויות שנעשו בעבר. מכיוון שהוא לא נעים לסביבה, גם הסביבה תתרחק ממנו והוא עלול להיות בודד.

או במילה אחת – ביץ'.
אבל לא באמת.

הכל מתחיל בפנים
קצת כמו במאמר שכתבתי על ניקיון אובססיבי ועל התאמת החוץ לפנים, ככה גם ה- BEECH: הביקורת מופנית קודם כל כלפי עצמו, פנימה, ואם היא מופנית כלפי חוץ זה רק בגלל החוסר שהוא מרגיש בפנים.

הביקורתיות שלו נובעת מהשוואה בלתי פוסקת בינו לבין אחרים, בין האידיאל למימוש, בין הרצוי לבין המצוי. כאשר אנחנו עסוקים בהשוואה מתמדת, מעדיפים תמיד את המצב האידיאלי ומתקשים להתפשר על פחות מכך, אנחנו נהיים שיפוטיים. וזה לא נעים לאף אחד.

הטיפול
לטפל בטיפוס BEECH זה תהליך מורכב, והריאקציות יכולות להיות לא פשוטות עבור המטופל/ת:
ראיית פגמים בעצמי, ספקות עצמיים, הבנה פתאומית של עוצמת הקושי שאני חי או חיה בתוכו וההבנה שרע לי. אבל יחד עם זה יתפתחו בפנים גם מידת הבנה, סליחה ורחמים – כלפי עצמי וכלפי הסביבה, ואיתם היכולת לפתוח את הלב מחדש.

וכשהלב נפתח, תכונת ה- BEECH  המאוזנת והחיובית חוזרת לחיינו ומאפשרת לנו להמציא את החיים מחדש בצורה יצירתית וחדשנית.

*בטיפול תמיד נבחרות כמה תמציות ולא תמצית בודדת אחת.
במאמרים המציגים את התמציות אני מציגה "קלאסיקה" שלא קיימת במציאות בצורה מדויקת, כי כל אדם תמיד מורכב מהרבה יותר מתכונה אחת.

 

 

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דברי איתי בוואטסאפ whatsapp